Bu haber kez okundu.

Bilim, Sanayi Bakanlığı naklen müfettiş alacak

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, 9 Temmuz 2015 tarihi itibariyle Rehberlik ve Teftiş Başkanlığı Yönetmeliğine bir geçici madde ekledi.

O geçici madde şu şekilde:

"Geçici Madde 2 - (1) Bu Yönetmeliğin 14 üncü maddesinin ikinci fıkrasının (b) bendindeki eğitim şartlarını taşımak, ilgili mevzuatı uyarınca mesleğe özel yarışma sınavıyla girip en az üç yıllık yetişme döneminden sonra yapılan yeterlik sınavını başararak 23/4/1981 tarihli ve 2451 sayılı Bakanlıklar ve Bağlı Kuruluşlarda Atama Usulüne İlişkin Kanuna göre müşterek kararla atanmış olmak (vergi müfettişleri açısından yeterlik sınavındaki sıralamada en başarılı %5`lik dilime girmek) şartıyla kurumlarında Başmüfettiş, Başdenetçi ve Başkontrolör unvanını taşıyanlar Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına Başmüfettiş olarak, Müfettiş, Denetçi ve Kontrolör unvanını taşıyanlar ise Müfettiş olarak bu maddenin yayımı tarihinden itibaren 6 ay içerisinde atanabilirler.
(2) Bu şekilde atananların mesleki kıdemleri, fiilen denetim elemanı olarak görev yaptıkları kurumlardaki toplam kıdem hesaplanarak tespit edilir. Ancak, bu Yönetmeliğin 60 ıncı maddesinin ikinci fıkrasına göre esas alınacak kıdem sıralamasında halen Bakanlıkta görev yapan Başmüfettiş, Müfettiş ve Müfettiş yardımcılarının hakları saklıdır."

DEĞERLENDİRME

Bu maddeye göre, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, 6 ay süreyle diğer kamu kurumlarındaki müfettiş ve başmüfettişler arasından naklen alım yapacaktır. Aranan şartlar şu şekildedir:

1- Hukuk, Siyasal Bilgiler, İktisat, İşletme, İktisadi ve İdari Bilimler Fakülteleri ile üniversitelerin mühendislik, mimarlık, şehir ve bölge planlama bölümlerinden veya dengi en az dört yıl eğitim veren yükseköğretim kurumlarından ya da bunlara denkliği, yetkili makamlar tarafından kabul olunan yurtdışı öğretim kurumlarından birini bitirmiş olmak gerekmektedir.

2- Üç yıllık yeterlik dönemi sonunda Müşterek kararla müfettiş, Denettçi ve Kontrolör kadrolarına atanmış olmak gerekiyor.

3- Vergi müfettişerinin tümü değil sadece yeterlik sınavında ilk yüzde 5`lik dilime girenler başvurabilecek.

4- Bu düzenleme 6 ay boyunca geçerli olacak.

Memurlar Net

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner28

banner29